Grafiport.com sahibinden satılıktır. Site hakkında daha fazla bilgi edinmek ve teklif vermek için e-posta gönderebilirsiniz.

Anasayfa
Haberler
Profiller
Eserler
Gruplar
İş / Eleman
Fotogaleri
GrafiForum
Logoturka
/grafiport
/grafiport
Sanatçı işlemleri
E-posta adresiniz
Şifreniz
Arama yaparken Türkçe karakterler kullanabilirsiniz. Kelime bazlı arama yapılır.
Engellilere özel yazılım
  29 Eylül 2010
   
  Mühendislerin geliştirdiği bu yazılımla engelliler de her işlemi yapabilecek.

Türk mühendislerin geliştirdiği ''Dikte Özel'' isimli yazılımla, görme ve bedensel engelliler, bilgisayarda her türlü işlemi yapabilir hale geldi.

CTD yazılım şirketi tarafından geliştirilen sistemle, engelliler bilgisayara sesleriyle komut vererek Türkçe yazı yazdırabiliyor, aynı anda da web sitelerinden ve tarayıcıdan aktarılan her türlü metni de eş zamanlı olarak Türkçe olarak seslendiriyor.

CTD System A.Ş Ar-Ge Müdürü Çetin Çetintürk, yaptığı açıklamada, ''konuşma tanıma'' sistemleri üzerine uzun yıllardır Ar-Ge yaptıklarını anlattı.

Genel konuşma tanıma ürünlerinin ''Dikte'' adıyla bir kaç yıl önce satışa sunulduğunu anımsatan Çetintürk, engelliler için de yazı okuma ve konuşma tanıma sistemleri geliştirdiklerini bildirdi.

''Dikte Özel''in ilk versiyonunda gazi askerlerle çalıştıklarını ve tamamen felçli bir hastanın bilgisayar ve interneti kullanabilmesi üzerine odaklandıklarını anlatan Çetintürk, şunları kaydetti:

''İlk ürünümüzde, bireyler haber yayını yapan internet sitelerini ve diğer tüm siteleri sesli olarak dinleyebiliyor. Tek bir sesli komut, istenen internet sitesini açabiliyor ve ardından tek tek haberlerin okunmasını sağlıyor.

Bu sisteme internet sitesinin alt yapısı uygun olan her türlü web sitesi eklenebiliyor.
Böylece engellilerimiz, bulundukları yerden sadece sesleriyle tüm internet sitelerini kumanda edebilir hale geldiler.''

Çetintürk, yazılımın yeni versiyonunda, özellikle basılı dokümanların da okunması ve konuşarak bilgisayara yazı yazdırılmasını sağladıklarını bildirdi.

Bu versiyonun basılı doküman okuyucu, ekran okuyucu, medya merkezi, konuşarak yazdırma ve sesli komut kontrol modüllerinden oluştuğunu belirten Çetintürk, ''Bu sistem, benim bildiğim kadarıyla dünyada bu kadar modülü bir arada taşıyan ilk entegre çözüm' dedi.

Çetintürk, sistemin yoğun tempoda çalışan normal bireylerin kullanımı için de son derece ideal olduğunu kaydetti.
   
  Kaynak: Haber3.com
   
  Haberi gönderen: Grafik Haberler
   
 
Son eklenen haberler
 
 
Son eklene tasarım haberleri
Facebook'taki kullanıcı kitlesinin çok önemli noktalara ulaşmasıyla beraber, beğeni ve yorumlar için yeni sistemler geliştirilmey
“Çin bizim en büyük ikinci pazarımız. Yılların gidişatı öyle gösteriyor ki, yakında en büyük pazarımız haline gelecek.” Sözleriyl
Microsoft tarafından Blue’nun bir işletim sisteminden çok Windows 8 ve RT platformlarının güncelleştirilmiş ve iyileştirilmiş bir
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından yürütülen “İzmir’in Görsel Kimliği” çalışması tamamlandı. Çalışma sonucunda İzmir’in logo
Bu yılın Mart ayında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türk lirası için yeni bir para birimi simgesini duyurdu. Yeni para birimi
DESTEKLİYORUZ:
GMK
GTD
TEGV
BBOG
BEDD
UNICEF
GREENPEACE
ICOGRADA
WOLDA
EDAWARDS
PANTONE
TÜRK KIZILAYI
BJK
Myfonts
Fontspring
Creativemarket


Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı © 2005 - 2015 Grafiport.com - I S T A N B U L
Web Hosting AYSİMA
Bu sitenin bazı bölümleri (hesaplar, ödemeler), 2048 Bit Kök Sertifikası RapidSSL şifreleme sistemi ile korunmaktadır.
33796