Grafiport.com sahibinden satılıktır. Site hakkında daha fazla bilgi edinmek ve teklif vermek için e-posta gönderebilirsiniz.

Anasayfa
Haberler
Profiller
Eserler
Gruplar
İş / Eleman
Fotogaleri
GrafiForum
Logoturka
/grafiport
/grafiport
Sanatçı işlemleri
E-posta adresiniz
Şifreniz
I
Arama yaparken Türkçe karakterler kullanabilirsiniz. Kelime bazlı arama yapılır.
 

Yenigenç Creative

 


Eseri sahibi:

Kategorisi   : Tasarım çalışmaları
  Reklam & İlan
Ölçüsü   : 638 x 662 px
Boyut   : 85 Kb
Görüntülenme   : 2520
Yüklenme   : 13 Ağustos 2011
     
    Bu eseri favori eserlerim arasına ekle!
     
     
Büyült: Fotoğrafın üzerine tıklayarak orijinal boyutunu görebilir ve sürükle bırak yöntemiyle bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yada üyeyseniz fotoğrafın altındaki bardan sepete ekle bağlantısına tıklayın ve arşivinizde saklayın.  

Bu eseri 0 kişi beğendi.
Sanatçının yorumu
 
Faruk Çağla - 13 Ağustos 2011
faruk-cagla
 
   
Ziyaretçi yorumları 2 adet yorum bulunmakta.

Murat Köse Murat Köse - 15 Aralık 2011 - 11:05:58 - Şikayet et
Faruk Abi, nesini sen yaptın shoptraq ın?
   
Faruk Çağla Faruk Çağla - 15 Aralık 2011 - 15:05:39 - Şikayet et
Murat kardeşim; Ben Akbank'ın afişini yapsam, sen bana "Faruk abi nesini yaptın bu Akbank'ın" diye sorar mısın? Akbank'ın binasını veya logosunu ben yapmadım elbette.Ben o afişi yaptım.Bunu idrak edemiyor musun? Ben Coca Cola'nın bir bill boardını yapsam, billboardda gülen oynayan ve cola içen çocuklar illüstasyonu çizsem, sen yine "Faruk abi nesini yaptın bu Coca-Cola'nın"diye soracak mısın? Allah akıl fikir versin. Bu kadar cehalet olmaz. "Nesini yaptın Shoptranq'ın, nesini yaptın Akbank'ın, nesini yaptın Coca-Colanın" diye soru sormak başlı başına bir cehalet. "Neresini yaptın Shoptranq ilanının" desen daha az cehalet sergilemiş olursun. "Neresini yaptın Akbank ilanının" veya "neresini yaptın Coca-cola bilboardının" desen yine daha az cehalet sergilersin. Eğer bir grafik tasarım eseri, ister dergi ilanı, ister afiş, isterse bill-board olsun, bir grafik tasarımcı tarafından yapıldığı söylenerek oraya koyulmuşsa bu tasarım bir bütündür ve o grafikçi tasarımcı o afişi, o ilanı, veya o bill-boardı bir bütün olarak tasarlamış ve yapmıştır, demektir.Senin sorduğun gibi saçma sorular sorulmaz, önce doğru Türkçe konuşmayı öğreneceksin, sonra doğru soru sormayı öğreneceksin. O grafik tasarımdaki bütün içinde çeşitli parçalar varsa, mesela fotoğraf varsa, illüstrasyon varsa, karikatür varsa; "Faruk abi o karikatürü de sen mi çizdin?" diye sorulabilir ve bu normaldir. Ama "sen bu tasarımın nesini yaptın" demek tasarımın bütününü algılamamış olmak demektir ve yanlıştır, daha da büyük yanlış; "sen bu Shoptranq'ın (Akbank'ın veya Cocacola'nın) nesini yaptın" demek daha büyük yanlıştır.Böyle cahilce soru olmaz. Ben o Shoptranq'ın nesini yaptım; konseptini yaptım, metnini yazdım,kompozisyonunu yaptım, illüstrasyonunu -karikatürünü yaptım, fotoğrafını çektim, kısaca logosu dışında orada görülen herşeyini yaptım, yani o dergi ilanını komple ban yaptım. Ama bunu öğrenmek istiyorsan öyle sorulmaz.Konuşmak ve yazmak sözel tasarımdır, sözel iletişimdir. Bunu bilmeyen grafik gibi bir görsel tasarımı-görsel iletişimi nasıl becerir?Yazıklar olsun.
   
Bu sanatçının eserine yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen aramıza katılın :)
 
DESTEKLİYORUZ:
GMK
GTD
TEGV
BBOG
BEDD
UNICEF
GREENPEACE
ICOGRADA
WOLDA
EDAWARDS
PANTONE
TÜRK KIZILAYI
BJK
Myfonts
Fontspring
Creativemarket


Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı © 2005 - 2015 Grafiport.com - I S T A N B U L
Web Hosting AYSİMA
Bu sitenin bazı bölümleri (hesaplar, ödemeler), 2048 Bit Kök Sertifikası RapidSSL şifreleme sistemi ile korunmaktadır.